tkiyajohnson716 tkiyajohnson716
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

a group of 4 students buy movies tickets for $24.At this rate, how much would 20 students pay for the movies

Respuesta :

cjap
cjap cjap
  • 03-05-2021

Answer:

$120.

Step-by-step explanation:

Just multiply 4 by 5 since it makes 20. Since we know that the price for 4 people is $24, you multiply 24 by 5 since you are paying for 20 people.

Answer Link
Indeedanswersasap Indeedanswersasap
  • 03-05-2021
It’s 120 all you have to do is divide 24 by 4 to get how much it would be for one person then you multiply that by 20 and you get 120
Answer Link

Otras preguntas

Name everyday objects where insulation is used to keep objects warm or cool. If you answer this question you are a angle confirmed.
what was rudolf virchows involvement in the cell theory
A concave mirror can form a real image, which is a copy of an object that forms _____. where light rays reflect off the object where light rays disperse
the total cost of a new autombile, including a 4% sales tax on the price of the automobile, is $28,835. how much of the total cost of this new automobile is sal
Is Roentgenium a metal, metalloid, or nonmetal
A company that lowers its costs per unit by selling more units overall has improved what? (Select the best answer.) A The product's market saturation B The prod
At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?
What is the square root of this problem?—-
Please help me and let me know if number a is wrong or not
Which is the most likely purpose of the dashes in “That I did always love”?