ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

what did overproduction of consumer good and farm product have to do with the beginning of the great depression
The fossil record is the record of all fossils that have been found on Earth. true or false
In a drama, an "extra" is a character that is? A. Unimportant B.unseen. C. Unusual. D. Unnamed
List at least two ways that Aristide Boucicaut changed shopping and marketing in his store, the Bon Marche. In full sentences.
fui a comprar cereales pero la tienda no se abre amswer key
what is the meaning of ingestion
A scientist has crossed purple-flowered four-o'clocks and obtained 248 offspring of which 188 purple and 60 white. From Mendel's laws, he expects the offspring
What were the effects of the Magna Carta on English government?
solve the inequality. 1/4c < 8 A. c <-4 B. c<32 C. c>32 D. c>12
Select all that apply Which of the following were key to the creation of an American classical style of music? Stagnant technology immigration jazz nationalism