jake443 jake443
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 03-07-2018
Hello!

[tex] \frac{price}{amount} = unit-price [/tex]

Price = $90.65
Amount = 245

[tex] \frac{90.65}{245} = 0.37[/tex]

The price per can is $0.37

Answer Link

Otras preguntas

DNA is made of chains of four smaller molecules called: Select one: a. DNAblers b. life blocks c. nucleotides d. mitochondrial bases
The influence of the Virginia Declaration of Rights can be seen in the __________ and the __________. A. Massachusetts Body of Liberties . . . Fundamental Order
Emily buys a toaster during the sale for 10% off. If Ellen pays $36, what was the original price?
I am sick of the reprimands I get from my driver's ed instructor! a.warnings b.scoldings c.threats d.routines
What are some interesting facts about Monarch Butterflies?
why do the think the united states and western Europe countries were concerned about soviet expansion?
What are the basic units that all matter is made of?
what makes for good scientific data
What causes bumps on the back of your tongue?
what is 0.15 in word form