awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

Find the range of the data sources: 83,77,88,93,97,79,94,80,97,81
Y=-3x+4. What is the y intercept?
What are the solutions of the equation 4x2 + 3x = 24 – x? –3, 2, or 4 –3 or 2 –2, 3, or 4 –2 or 3
-8 -4 -2 -1 Pls help me
Marissa está en México para escuela You Answered escuelaescuelaIncorrect or extra word . incorrect Marissa toma cuatro You answered (blank). incorrect La You an
How do writers use direct characterization in a story? A. by unveiling the thoughts and actions of the character B. through the writer’s statements about the
There is a lot of volcanic activity in Southeast Asia because much of the area lies on __________. A. Fire Island B. Pinatubo Island C. the Ring of Fire D. the
How many gallons of gasoline that's 6 percent ethanol must be added to 2,000 gallons of gasoline with no ethanol to get a mixture that's 4 percent ethanol?
Find the inverse of the following function.
Once absorbed, the monosaccharides, amino acids, electrolytes, and water will be transported by the ____________ , while most fatty acids will be transported by