valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

Why do humans long for a deeper relationship with nature
How u do ratios and divide because i have bad memories and its to many steps?
Determine wether the given number is a solution of the given equation 10;4-8x=-69 Is 10 solution of the equation? Yes or no
Which word correctly completes this sentence? We watched from a high _____ as the ships sailed toward the horizon. A. monarch B. villain C. document D. blu
What are the two main divisions of the Bible? Law Old Testament History Prophets Psalms New Testament Pentateuch (old and new testament right?)
Citezens have no rights democracy or dictatorship
A detective’s investigation is like:
I'M GIVING A BRAINLIEST!!! PLZ ANSWER ME FAST!!!The fraction models below represent two fractions of the same whole. How much of the 5/8 is in the 1/2? A 5/6 B
Because of when the chromosomes pair up during meiosis, crossing-over must occur during
can someone give me 2 reasons the u.s and Japan interaction durning WW2????