daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

What type of insurance can be waived (refused) if a driver feels that his/her car is not worth insuring? A. collision B. comprehensive C. liability D. uninsured
I neeed the definitions for these in own words price to earnings ratio - profit - rate of return - real estate - risk - share - stock market - stock symbol - s
simplify (- 12) +(-8)​
Look at the examples in highlighted text in the passage. Which theme do they support? A. Truth sets people free. B. Justice is more complex than its definition.
What’s the answer??????
Triangle RST, with vertices R(2,3), S(6,7), and T(4,8), is drawn inside a rectangle, as shown below. 10 9 T 00 8 2 6 6 V 5 3 4 R 2 -2 -1 2 3 4 5 8 9 10 What is
How do you think Robin Hood became an outlaw? Write a paragraph stating your opinion. Remember, your opinion is what you think and feel about the situation, not
The theory that refers to seeing ourselves as others see us in addition to taking on or pretending to take on the roles of others is known as a. Role-taking. C.
What is the slope and y-intercept for 7x+2y-15=13
What parts of the world will be underwater as sea level rises, inch by inch, foot by foot?.