korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

what are the advantages derived by using urea​
Which of the following describes the net of a cylinder? one square, four triangles one circle, one rectangle one rectangle, two circles one circle, two rectang
Review the statement. Fort Sumter was a turning point in the Civil War because __________. Which of the following most accurately completes the statement?
What common theme does this excerpt share with the excerpt from sinners?
You are shown either nets or top and side view of three dimensional figures. Match the three dimensional figure to the correct views.conecylinderrectangular pri
need help ASAP algebra 2 please !!!
What is the correct formula for power? A. Power = work / time B. Power = work * time C. Power = force * distance D. Power = work * distance
Somebody please helpp
when performing static stretching what should you feel?
for the equation -4y=8x, what is the constant of variation?