Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what time is it because i am bored
what is the best adjective for ella es una persona
5) In a urea manufacturing plan, all employees work a basic week of 40 hours. Ay overtime worked during weekdays is paid for at time-and-a-quarter. Overtime wor
Rhianna has already knit 24 centimeters of scarf, and can knit 1 centimeter each night. How many nights will Rhianna have to spend knitting in order to knit a t
3. Which of the following describes a heterogeneous mixture?A Clear in appearance.B. Uniform in appearance.C. Has one observable phase.D. Particles can be seen
Freeee points :)))) Goodnight everyone (or good morning or maybe evening too)
Estamos _____ (delante/entre) de la biblioteca
Which equation could have been used to create this graph? y = x + 5 y = 3x y = 6x y = x + 6
A garden table and a bench cost $804 combined. The garden table costs $54 more than the bench. What is the cost of the bench?
Sam climbed 650 steps in 12 1/2 minutes. How many steps did Sam climb per minute