vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

Teens usually don't realize how addictive nicotine is, which is one reason why __________ percent of adults began smoking in their teens. A. 75 B. 25 C. 50 D. 9
In 1878, eadweard muybridge photographed a galloping horse and discovered that:
Linear Function graph. express in slipe intercept form
Find the surface area of each figure to the nearest tenth. Show your work, please
Based on the myths, what are values of both the Haida and the Māori? Check all that apply. family power nature trickery forgiveness love
Choose the correct simplification of (5x3 − 5x − 8) + (2x3 + 4x + 2).
PLEASE HELP ASAP!!!! WILL GIVE THANKS AND BRAINLIEST ANSWER!!!
I need to help please
Letty groaned as the alarm clock sounded. A textbook was still open next to her on the bed. With eyes half-open, she dressed in her waitressing uniform. Early c
How many protons are there in 20.02 mol of neon (ne)?