idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

I NEED HELP ASAP PLEASE!!!!!!
Countries, provinces or states, cities, and counties are the focus of political maps. Their bright colors and crisp borderlines encourage geographic literacy bu
find cp if so =rs 800 and loss% = 10%​
19. If AKPL = AACM, complete each part. 20. a) KL = d) ZP b) AC = e) ZK c) PL f) ZM complete each part
a crew of loggers cleared 1/2 acres of lumber in 4 days. How long will it take the same crew to clear 2 3/4 acres of lumber?
A cheetah runs at 93km/he to the east. This describes the cheetah’s A.) Displacement B.) Instantaneous Speed C.) Average Speed D.) Average Velocity
How does poverty affect children? What do you think should be done to decrease the negative effects in children?
What is a presentation aid?
Please help solve ive been on this question for hours
Given the right triangle shown below, prove cos2(θ) + sin2(θ) = 1.