dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

A segment of a circle has a 120 arc and a chord of 8in. Find the area of the segment.
How did the Sherman Antitrust Act restrict monopolies?
what makes for good scientific data
an interior designer is creating a plan for a new indoor play park why does he decide to use red as a main part of the color scheme A. Red has a calming effect
why do the think the united states and western Europe countries were concerned about soviet expansion?
Read the following sentences and answer the question that follows: All at once, pandemonium broke loose. ______________ the marching band came around the corner
f(x)= |3x-4|+2, find f(-10)
can anyone help me find the answer to 2x+9x+4
what is solar power?
If your goal is to obtain information about laws governing special education policies in elementary schools. Which of these searches would return the best resul