Mckena Mckena
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

When buying bottles of Apple juice Ava spent $1.56 On a 12 -ounce bottle and $0.9 on a 6-ounce bottle. Use unit rates to determine if each pair of rates is equivalent

Respuesta :

ang135
ang135 ang135
  • 04-02-2018
Ok so you divide them and then make sure that 1 is the denominator and the numerator can be anything else
Answer Link

Otras preguntas

what are the main colors of art?
8 less than the product of 5 week
Castor brought 6 3/4 small carrot cakes to share with 26 students in his class. Did Castor bring enough for each student to have 1/4 of a cake? (Yes..26 studen
What's the square root of 1375?
Y=4x+8 Y=5x+1 I cant figure out this math problem
The Great Depression of 1929-1939 was different than other depressions because: A. It only affected rich people, not poor people. B. It affected everyone and ev
The Triple Alliance was a loose agreement of cooperation among? a)Serbia, Germany, and Britian b) Italy, Serbia, and France c) Germany, Italy, and Russia d) Ger
how do you say goodbye in Chinese
There are several types of tissues found in plants. Two examples are ________ tissue and _______ tissue
Write in powers of 10 notation: 3 trillion; five-thousandths; 730,000,000,000,000; 0.000000000082.