grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

when I did not mean to ask the questiona.
Noah invests $3,600 for two years. The account pays 0.43% monthly compound interest. To the nearest cent, what's the total that will be in Noah's account after
Please help lol (look at photo)
If x = 47, what is the value of the expression x + 24?
Help I’m so confused
Hello please give me more then five scentances for this one, thank youu !!!!
SHOW WITH DIAGRAM ANY EUKARYOTIC CELL AND LABEL IT ALSO.​
the purpose or objectives of the competition policy, four points. ​
PLEASE HELP ME 25 POINTS
Please help me im having some real trouble