xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

You are cooking macaroni and cheese and while pouring the pasta into the colander you splash scalding water on your arm. the area becomes red, painful, and blis
how to calculate passing marks
I need help with number 33!!!
Tickets to a basketball game were $2.50 each for students and $4.25 each for adults. if a total of 183 tickets were sold and $538 was collected from the ticket
don't know how to solve 100+0.60x=20+0.80x
what advice would you give to someone seeking citizenship?
What did the United States hope to achieve with its air war in Vietnam?
what is the explicit formula for this sequence -5, -3,-1,1,3...
I dont know what the value could be
Find the numerator of the equivalent fraction with the denominator 12x 3/4