donavan donavan
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

eugene spent $14 on a magazine and some candy bars. if the magazine cost $6 and each candy bar cost $2 then how many candy bars did he buy

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2015
He bought 8 candy bars since 4 times 2 is 8 and 8 plus $6 is $14. I hope this helped :D
Answer Link
VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 02-12-2015
14=6+2x
subtract six from both sides
8=2x
divide both sides by 2
4=x

4 candy bars
Answer Link

Otras preguntas

If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
which city was located nearest the nile river delta
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
write words to match the expression. 24- ( 6+3)