Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

3. Describe the changes that take place during the menstrual cycle from day 1-4 in the eggs in the overys
helpx - y + z; when x = 10, y = 2 and z = 15 x^3 - 9; when x = 3 6.5 - n; when n = 1.8 what are the answers? I need help asap :(
The points (-6, r) and (6,3) lie on a line with slope 3/4. Find the missing coordinate r.
What is the slope of the graph?
Find the retail price. Cost of article = $45 Percentage of markup (on cost) = 21% Retail price = _____. 99.45 54.45 9.45 35.55
What do you know about eco-friendly alternative to plastics ?how did you learn about them?
{3/4 x (3/3/4 ÷ 5/16)} -3/1/3
Write the equation 8 is 5 less than a number n​
Help me help Help me help Help me help Help me help Help me help Help me help
Match each date to the correct description. 1. autumnal equinox June 21 2. vernal equinox September 22 3. longest day in Northern Hemisphere December 22 4