PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

Pepper Jackie filled up her 10-Gallon gas tank for $54.50. How much did the gas cost per gallon?

Respuesta :

calliemac115898
calliemac115898 calliemac115898
  • 05-01-2018
it cost $5.45 a gallon

just take 54.50 ÷ 10 and it gives you 5.45
Answer Link
Taiyonna12angel Taiyonna12angel
  • 05-01-2018


[tex]54.50 \div 10[/tex]
$5.45
Answer Link

Otras preguntas

A recipe uses 3 eggs for every 8 cups of flour. What is the ratio of eggs to flour in the recipe? 8 to 3 StartFraction 3 over 8 EndFraction 3 to 11 8:3
Which of the following are solutions to the equation below? Check all that apply. x2 + 4x-9 = x + 1 A. 2 B. 4 C. -7 D. -5 E. -3 F. -4
the explanation for energy​
Why is it a negative thing for Hammurabi to claim that the laws cannot be changed in his kingdom?)
Paul opened a bakery. The net value of the bakery (in thousands of dollars) ttt months after its creation is modeled by v(t)=2t^2-12t-14v(t)=2t 2 −12t−14v, left
Express as an integer. A gain of 56 points in a game.
Fuseina has ¢40000 to invest.She decides to put part of the money in an account paying 4% interest and the reminder into stocks paying 6% interest . Her financi
what types of bedrock fossils are found in sedimentary rocks?
4. Make a Judgment Is Usher responsible for the death of his sister and the collapse of his home? Explain. “The Fall of The House of Usher”
A food processing plant is packaging 32oz bags of coffee beans. The tolerance is 0.25 ounces. 100 bags of coffee were weighed, and the number at each weight is