PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

1. At the gym on Monday, Larry is told to up his weight on the bench-press by 15% from last week. Last week he was bench-pressing 200 pounds. How many pounds sh
who is the best valorant character
Unlike plants, humans cannot make their own food. Where do most humans get energy to live, breathe, and grow? (2 points)and brain lstGroup of answer choicesHuma
Can anyone please help me answer this math questionn ?? Soon as possible !! Jayne works for a company that offers to contribute $0.40 for each dollar an employe
Convergent evolution uses analogous features to describe.
Volume with fractions
The heat Q required to raise the temperature of water varies jointly as the mass m of the water and the amount of temperature change T, and Q=20930 joules (J) w
What would occur if the anthers were removed from a flower?.
Can someone please help me with this?? Thanks :)
what is an ecosystem, habitat, niche, and please don't delete