niriha niriha
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Publix has a sale on candy bars .shoppers get 1 free candy bar for every 2 candy bars they but at $1.50 each.Mr.rovertto want to buy candy bars for his class that has 24 students.how many candy bars must he buy,and how much will it cost

Respuesta :

m15pride04 m15pride04
  • 04-01-2018
It will cost $12. 24-16= 8. 8 times 1.5= 12
Answer Link

Otras preguntas

When an experiment is replicated, how should the results of the two experiments compare? The results of the first experiment should be less accurate. The result
Please help ASAP, only right answers.
4x-3y=-1 -2x+5y=11 solve for x and y
Hussein relied on Sharia Law. True False
How would you personify a map?
Which man was a military hero of the mexican american war?
Find the radius of a circle with an area of 380 square inches
What impact did glasnost and perestroika have on the Soviet Union?
( 20 Points) India traded throughout the Indian Ocean Basin, but once _________ began to control the area, both Asian and Arab merchants were forced to pay prot
When an erythrocyte is removed from circulation the iron ion of hemoglobin?