winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

what do you imagine latina food to be like without knowing what it actually tastes like?
There are three different ways that balance is used IN ART. Please list the three different ways and explain what each means.
Samantha is making a trapezoidal picture frame. She measured the frame. One of the bases is 6.5 cm and the height is 8 cm. What must the length of the other bas
4. ________________________________________ are organisms that break down dead matter in an ecosystem.
A cats' home has a raffle to raise money. There is 1 prize to be won in the raffle. Lottie buys 15 raffle tickets. A total of 360 raffle tickets are sold. Find
BRAINEST for whoever answer right first​
Read and choose the correct option to complete the sentence. Marisa hizo ________ de cinco horas a pie y miró las estrellas por la noche. (1 point) un autobús t
Katie keeps Staples in a box that is The shape of a cube each edge of the cube is 5 inches what is the volume of the cube?
2(3a + 2) = – 8 show your work
Angle D and Angle F are supplementary. The measure of Angle D is (3x + 5), and the measure of angle F is (2x). What is the measure of Angle D? (It’s not asking