23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

Onslow Co. purchases a used machine for $178,000 cash on January 2 and readies it for use the next day at a $2,840 cost. On January 3, it is installed on a requ
In ΔDEF, m∠D = 83° and m∠E = 11°. Which statement about the sides of ΔDEF must be true?
in an ecosystem what form does carbon take after photosynthesis
Advertising that provides information that helps you make a good buying decision is called A. Defensive B. Conparative C. informative
Which persuasive advertising phrase for a brand of whole wheat bread is the best example of a glittering generality? “only 4 grams of fat per serving” “contains
Select the answer that shows how the recognition of depreciation expense
Which of the following is a member of the President's cabinet? A. The Secretary of State B. The Chief Justice of the Supreme Court C.The Speaker of the House D
which is the right answer?????
I have no time to add this, hurry 1+2+3+4+5+6+7+8+9
Ive got a F% in math help pls