aliciakim0428 aliciakim0428
  • 02-12-2017
  • Mathematics
contestada

Mrs. Wise bought 3 lb of apples at $4 per lb. The following day there was 20% discount so she bought another 5 lb. What was the average price for all apples she bought?

Respuesta :

wjfarm48 wjfarm48
  • 02-12-2017
3 lb x$4 = $12
20% discount is .20 x $4 = $0.80
$4 - $0.80 = $3.20
5 lb x $3.20= $16
She spent a total of $28.
She bought 8 pounds total.
$28/8= $3.50/pound average
Answer Link

Otras preguntas

All of the following expressions have a value between 0 and 1, excepta. \frac{(-3^{7})}{(-3)^9}b. 4^{-10}× 4^{6}c. \frac{(8^3)^3}{8^{-4}} d. ( \frac{2}{5} ^{8})
What value of x makes the equation true ? 4(2x-4)=16
What value of x makes the equation true ? 4(2x-4)=16
What value of x makes the equation true ? 4(2x-4)=16
What value of x makes the equation true ? 4(2x-4)=16
find the circumference of a circle whose radius is 15.4cm
All of the following expressions have a value between 0 and 1, excepta. \frac{(-3^{7})}{(-3)^9}b. 4^{-10}× 4^{6}c. \frac{(8^3)^3}{8^{-4}} d. ( \frac{2}{5} ^{8})
What value of x makes the equation true ? 4(2x-4)=16
jasmines cd collection is 3/8 jazz 1/4 rap and the rest is rock music what is the fraction of rock music
find the circumference of a circle whose radius is 15.4cm