alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Twice a number is between -3 and 12, inclusive. Find all numbers.
if u play mk a scorpion b subzero c lukang d radien
This will be my last question, What type of electricity, do you get from friction?
According to the number line, what is the distance between points A and B? A number line going from negative 16 to positive 12. A closed circle appears at negat
Part A: Which of the following lines develops a theme of the poem? A) Pipe organs—dusty and tarnished Bellowed the ancient song, B) Sally Richards—broken and m
Liam had $250. Then, he and his classmates bought a present for their teacher, evenly splitting the $p cost among the 24 of them
Write the equation of the line in slope intercept form Point: (-2,8) slope: 3 show work
Becky has 6 packages of clay thy each weigh 5 pounds. To make a bowl she needs 3 pounds of clay. How many bowls can Becky make?
What is the value of the expression below when x = 3 and y = 8 , 6x + 10y ? Please answer !!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!!!
Please will give brainliest and thanks!!!!!!