herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

What is the commonality between excretory system of worms,insects and vertebrates?
Why so you think each explorer’s contribution are important
ESSAY: GREGOR MENDEL Write an essay about Gregor Mendel. ​ Gregor Mendel was an Austrian monk and is considered the father of genetics. Many historians have de
b) ¿Con qué experimentos o instrumentos se calibrarán los patrones distribuidos alrededor del mundo?
Question: Is the amount of carbon dioxide in Earth's atmosphere changing?
if cos2A= -1/2 then show that cosA=1/2​
I WILL MARK AS BRAINELIST IF EXPLANATION GIVEN... also +25 points The sum of a number and its reciprocal is 2 1/12. Find the number.
suggest how attitude and safety skills may deal with the impact of environmental factors at a personal level​
There are 36 total baskets. If you have one-third of them, how many baskets do you have
7th grade science…. I need help