Brainperson20123 Brainperson20123
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.09.How much would 18 eggs cost?

Respuesta :

vnicole9938
vnicole9938 vnicole9938
  • 03-11-2015
12 egg=2.09
then your adding 6 more eggs to get 18 eggs and 6 is half of 12
so you would be adding half the price
2.09/2=1.05
so then add 2.09+1.05=3.14
So 18 eggs would be $3.14

Hope this helps!! :D
Answer Link

Otras preguntas

Which pregnancy symptom requires immediate care from a medical professional? A. Bleeding B. Heartburn C. Breast tenderness D. Occasional Nausea
What weight is a litre of kerosene.
The ________ stage of the group development process is complete when members begin to think of themselves as part of a group.
HURRY give a quote that shows Walt Whitman disagrees with materialism in his poem, "song of myself" <3 <3
determine whether the ratios are equivalent 2 : 3 and 8 : 7
Read the following sentences. Arrange the sentences from 1-8 in a logical order. a. Whale sharks, the largest of all fish, may grow eighteen meters long. b. Sha
Queen Astarte witnesses an old woman doing what to her baby son?
When pitching your budget to decision makers, focus on conveying two things: First, demonstrate ROI from the current year, and second:
Let f(x)=x^3 and g(x)=1/3x. Use the composition of functions to determine if f(x) and g(x) are inverse functions. Drag and drop the answers into the boxes to co
translate into spanish - I listen to music, I do chores , I do my homework, I play videogames and I paint. - I use my phone to record and take photos - people