blackqueen1029
blackqueen1029 blackqueen1029
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

strawberry candy cost 3¢ more than lollipops.

sarah pays 54¢ for 2 strawberry candies and 4 lollipops.

write an equation and solve for your variable.

Respuesta :

rfisher23nms
rfisher23nms rfisher23nms
  • 02-11-2017
The answer is 54 divided by 4
Answer Link

Otras preguntas

What is HIV and the causes
The sum of a number and 18 times its reciprocal is 11. Find the number(s). Let x represent the unknown number. The Reciprocal of x is____?
whats Henry Hudson interesting facts?
In a class of 35 students, 25 girls averaged 92% on the last test, while the 10 boys averaged 85% on the same test. What is the average for the entire class on
What long-term effect do you think EU membership will have on nationalism in Europe? Explain.
Explain why the current is reduced as electrons move through a conductor.
Alex makes ceramic bowls to sell at a monthly craft fair in a nearby city. Every month, she spends $50 on materials for the bowls from a local art store. At the
What are three interesting facts about Susan B. Anthony's childhood ?
a piece of wood is 180cm long, Tom cuts it into three pieces in the ratio 2:3:4 Work out the length of the longest piece
What are enzymes also known as? What do enzymes do to biological reactions? What do we call the special shape on an enzyme molecule? What are enzymes made of? W