alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

Selena is reading a book when she feels a tear roll down her cheek. at the same time, a feeling of sadness overwhelms her. this scenario is most in line with wh
The main difference between secured and unsecured loans is that the unsecured loan _____. A. doesn't require collateral B. requires a cosigner C. h
How did the allied campaign in italy prepare for the ground invasion of france on d-day?
The main job of dna is to what information
The area of the ocean that experiences the lowest density water occurs in the ________.
Ason passes greg in the residence hall lobby and says hi. greg does not say hi back. jason expected greg to say hello in return. jason's expectation refer to
Which of the following choices is leading to scarcity of water around the globe? pollution depleted petroleum drought lack of sustainable development
Why are some neighborhoods ambivalent towards gangs?
When speaking of color in "lighting" terms, the primary colors are?
what is 12 1/2% expressed as a fraction? a) 3/25 b) 1/8 x c) 6/25