kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

In “The Lady of Shalott” by Alfred, Lord Tennyson, what is suggested about her love when the Lady dies before meeting Sir Lancelot?
Which parts of President Johnson's speech are truthful? Which parts are not? And do you think Americans would have accepted a wider war with Vietnam if Johnson
Which part of a story line occurs at the very end of a narrative?
How many solutions does 6n-6n-12=14-2 have
Round 0.076 to the nearest tenth. 0.07 0.08 0.076 0.1
what is the mass of 11.8 moles of water?
The ________ context refers to various conditions and the climate of opinion that surround the text's creation or an event's occurrence. this helps readers unde
Find the greatest common factor of -30x^4yz^3 and 75x^4z^2.
Kelly burned her hand on the stove and immediately pulled her hand away before she realized that she was hurt. This surprised her because normally she has to r
Which English institution was initially tasked with governing British India? A. the Raj B. the British Crown C. the British Prime Minister D. the Brit