ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

pierre parents ordered some pizzas for a party 4.5 were eaten at the party there were at least 5 1\2 whole pizzas left over how many pizzas did pierres parents
The right to vote is called ?
One form of energy changes to multiple other forms a. single transformation b. multiple transformation
Explain the effects of nazi policies towards the jews in the years 1933–1945.
what seems to be the tone in I Am Riding ON A cloud
can 9/9 be expressed as a mixed number
Select all the equations for which 9 is a solution. x+8=1 7+x=16 x−8=1 x−7=-16
What is the most accurate representation of the area of a plot measuring 11.7 cm by 15.4 cm?
Sam worked on his science fair project for 1/4 hour on Friday and 1/2 hour on Saturday. What are four common denominators for the fractions? Explain your reason
Is 7/12 bigger than 1/2