ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

In most cases, researchers have found that relationships between aging parents and their children are characterized by _____. anger ambivalence apathy abuse
Most galaxies are in ________, which contain hundreds or thousands of galaxies.
Help me quickly please
Dupa doua reduceri consecutive de pret , ambele de 10% , un aparat foto costa 567 lei. care a fost pretul initial al aparatului foto.
what does Procedural Essay Draft mean
Math question please answer thanks
Why did Alexander Hamilton want to create a permanent national debt
find the atea of triangle having base 25 cm and height 10.8 cm
The client has been diagnosed with early-stage alzheimer’s dementia. what cholinesterase inhibitor is most likely to be ordered for this client?
Why did groups of people like sons and daughters of liberty and the British Parliament had more of a start in starting the American Revolution? Explain. Best an