starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Which earth layer is less dense than the layer above it?
500/100 in simplest form
What is a tetrad? A. A chromatid before meiosis B. Another term for a sperm cell C. A haploid cell produced by meiosis D. Two sets of sister chromat
Conquista de aquea de creta
Two heterozygous purple-flowering pea plants are crossed. If purple is dominant over white, what are the expected phenotypic results?
Conquista de aquea de creta
Two heterozygous purple-flowering pea plants are crossed. If purple is dominant over white, what are the expected phenotypic results?
Why would someone choose to own a car instead of leasing?
I need help is it A B C or D
Granite is an igneous rock that forms from magma cools below earths surface why would granite have larger crystals in igneous rocks formed from lava cool above