Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

What measurement could be the length of a pool?
How are you feeling today
can someone help me please with the ixl problem ??? If x < 0 and y < 0, where is the point (x, y) located?
any g,,,irl can be my bestie forever​
Which of these statements is true: 1) It is not uncommon for most of the people in the top 5 percent of income-earners to be 45 years old and up. 2) Three-quar
26. Which of the following is an equation for the line that is perpendicular to the line y = 2x - 9 and passes through the point (-4,5)? A. y = 2x+7 B. y = -1/
Which graph represents the linear equation below y+1=2/3(x-6)
Determine the perimeter of the right triangle shown. Round your final answer to the nearest whole number, if necessary. right triangle with vertices at negative
2+2 Im graduated, so my points are up for grabs cause I’ll never use them
Determine the perimeter of the right triangle shown. Round your final answer to the nearest whole number, if necessary. right triangle with vertices at negative