kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

Ms. dulaney teaches 7 classes a day. each class has 23 students. after school she coaches the girls track team. there are 47 students on the track team that do
Workers often do not understand what the goals of the organization actually are, and this could be resolved by making sure goals are.
Clues to the important roles both nature and nurture play in development are seen in infants as they acquire the ability to perceive distance and 3-dimensional
Which number is one less than a cube? 48 54 63 74
Jay decides to walk home from school today. he lives 6 miles from school and can walk home in 2 hours. what is jay's average speed in miles per hour?
The equation below describes a proportional relationship between x and y. What is the constant of​ proportionality? Y=4/5X<-fraction
How did nationalism affect ethnically diverse empires in central and Eastern Europe?
Which number is one less than a cube? 48 54 63 74
The blank______ is best suited for decisions on relatively small, minor projects, while blank______ is more appropriate for large, complex projects.
Simplify -9 + m + (-6)