zsghz
zsghz zsghz
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

roberta needs ribbon for a craft project. the ribbon sells for $3.75 per yard. whats the cost in dollars for 48 inches of ribbon ?

Respuesta :

Incense
Incense Incense
  • 03-06-2017
36 inches are in one yard, 48 inches is 1.3 yards, 1.3 multiply by $3.75 would be approximately $4.87
Answer Link

Otras preguntas

How many 25 milliliter doses of plant food can Tim get from a 1-liter bottle of plant food?
Read the sentence. Including a PowerPoint or Prezi-type slideshow as a multimedia component in an informational text would be most effective for _[blank]_. Whic
he influence of the Virginia Declaration of Rights can be seen in the __________ and the ___
if A = {1,3,5} and B= {1,2,3,4,5,6} then A U B​
Which type of doctor specializes in treating cancer patients?
what info is needed for SAS? ​
In the article “untouchable no more” what problems did ashok khade face growing up?
the main reason for the cut in oil production by opec was its goal of maximizing oil profits through
how would a 3D imaging help ocean study?
Which expressions are equivalent to 6g-18h