barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

Need help on this question<3
Is 1-propanol and 2-propanol the same thing for the SDS (safety data sheet) write up?
SpongeBob loves to garden and wants to grow lots of pink flowers for his pal Sandy. He bought a special Flower Power fertilizer to see if will help plants prod
In the Summa Theologica St Thomas aquinas sought to ___ A.refute Aristotelian philosophy B. Synthesize platonic idealism with Christianity C. Reconcile faith
Question 16 The creation of labor unions during the 2nd industrial revolution was caused by what? A.Manufacturing sales were falling b
A zinc rod is placed in 0.1 MZnSO4 solution at 298 K. Write the electrode reaction and calculate the potential of the electrode. (EZ24/2 = -0.76V.)
A third-grader decided to breed guinea pigs for her school science project. She went to a pet store and bought a male with smooth black fur and a female with ro
It takes 5 hours for a messenger to reach its destination at a speed of 42 mph. If you want to make the journey in 3 and a half hours, at what speed should you
Lisa eats a banana with her breakfast. As she digests the banana, her blood glucose level increases, which causes the pancreas to produce . A few hours later, h
Water resources include water contained in oceans and seas. Please select the best answer from the choices provided OT OF