HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Explain why de posada went to Colombia what what he learned there
To an athlete dying young 1.Central idea
How many centimeters make an inch?
Which expression represents each mathematical phrase? Drag the answer into the box to match each phrase. add 12 and a number subtract a number from 12 divide a
A cheap effective and simple way to help body recover is to get adequate amounts of. ?
The product of two of three numbers is 7.8. if one number is 3/5, find the other number ( if you don't know please don't answer)​
What is the number of cycles of y=9cos(θ/4+3π/2)+4 between 0 and 2π?
What is the slope of the line? У 1 X Х
The outcome of the supreme court case A. Brown v. Board of education was that separate but equal facilities did not violate the Constitution B. Brown v. Board o
Which of the following was NOT part of the foundation of Jefferson’s position on the relationship between church and state? A. a firm belief in the “wall” bet