hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

A couple's anniversary dinner bill was $126.50. They tipped their waiter 20% of the bill. What was the total bill including tip?
Jenniferhas 27 t shirts that she wants to place in her dawer in her new dresser she can fit 6 shirts in each drawer
Need some help on this question. Will award brainliest to a correct answer.A car is moving at a fixed speed. The distance D that the car covers is then directly
open for critisism ig lol
Which contains more carbon 4.71 g of C6H12O6 or 5.85 g C2H6O?
y = -5 + 6 -----------
Some students looked at pond water with a microscope. They saw prokaryotic and eukaryotic organisms. The diagram shows one of the many organisms they saw. Which
Help help me find the inverse for this pls pls
Hi, What is the answer?
Clampett, Incorporated, converted to an S corporation on January 1, 2020. At that time, Clampett, Incorporated, had cash ($54,000), inventory (FMV $74,000, basi