bsuandaLofo bsuandaLofo
  • 04-04-2017
  • Business
contestada

A product sells for $200 per unit, and its variable costs per unit are $130. the fixed costs are $420,000. if the firm wants to earn $35,000 pretax income, how many units must be sold?

Respuesta :

khaledgad khaledgad
  • 10-04-2017
6500 units
As he should sell 6000 units to cover his fixed cost (420,000/70)
And to gain 35,000$ he should sell another 500 (35,000/70)
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP IF POSSIBLE :)
you are playing a board game with some friends and if you roll doubles you roll again.what is the probability of you rolling doubles two times in a row
You have won a scholarship to study abroad. Write a letter to your friend telling him or her at least two things that you'll miss while away.​
what is the only predator left for humans how are they different from us reproductively?
The equation of the line shown in the graph is y = ?
Math help 60!!!!!!!!!!!!!
HELP ME PLEASEEEEEEEEEE
What happened at the Boston Massacre? A. British soldiers unfairly attacked an American town B. The first blood was shed between British soldiers and an America
What Energy transformation occurs when gasoline burns in an automobile
It is math pls help I will give brainliest