makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

What are physical properties of elements?
I need help is it A B C or D
The line segment s bisects the angle C so that the two angles labeled x are equal. Show that the length of this angle bisector is s= 2abcosx/a + b
There are 6 female goldfish for every 10 male goldfish in an aquarium. there are 216 female goldfish in the aquarium. how many goldfish are in the aquarium
Write a true proportion from each set of four numbers. Is it possible to make another proportion using the same set of numbers? 4.5; 6; 9; 12
Your grandparents bring you a 1:800 scale model of the Eiffel Tower after a trip to Paris. The height of the model is 40.5 centimeters. Find the actual height x
WILL GIVE BRAINLIEST Is the system of equations is consistent, consistent and coincident, or inconsistent? y=4x−4 y=−4x+4 Select the correct answer from the dro
Which of the following statements about seafloor spreading is false? A. Continents move as the seafloor spreads along a mid-ocean ridge. B. The oldest c
A small school has 27 boys .if the ratio of boys to girls is 9:4, how many students are their together
Explain how using equivalent ratios is like adding fractions with unlike denominators?