Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Do iron nails rust more in salt water than in vinegar? Please answer ASAP.
a ____is a part of an experiment that does not change.
is 84 feet in 12 seconds equivalent to 217 feet in 31 seconds
Case study: Walmart's joint venture in India Walmart is the world's largest retail business. The company wanted to enter the Indian market. Walmart did not set
How many zeros does 10 ^ 3 have?
if I had enough money I would fly (begin with had)​
for a different football match, 297 tickets were sold for £9.50 each. 399 tickets were sold for £19.50 each. work our an estimate for the total amount of money
last week, 73% of tickets sold at a cinema were adult tickets. what percentage of the tickets sold were not adult tickets. (a step by step answer would be great
Instructions: Multiply all the elements of the equation by the least common multiple to simplify, and then solve. Use fractions rather than decimals in your ans
Case study: Walmart's joint venture in India Walmart is the world's largest retail business. The company wanted to enter the Indian market. Walmart did not set