EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

What are your thoughts about Cyberbullying by Gender? Accurate, IYO? Girls? Boys? PLS ANSWERRRR
Question 5 of 5 Which of the following is most clearly an example of dialogue? O A. Love was a powerful force pushing him ever forward. B. "Nope," she said, fol
What elements of the New Deal do you see in our government today?
Using the diagram below, what is the measure of angle 3? * 1249 6 O 114 degrees O 66 degrees O 56 degrees 124 degress
Find two numbers when multiplied equal -49 and when added equal o
This case revolved around disputes over the creation of a national bank. In 1791, Congress chartered the first bank of the United States, even though some natio
Which statement is not true of the Trail of Tears? It was a sorrowful, forced westward movement of the Cherokee. The Trail of Tears scattered the Cherokee in al
Measures of dispersion are used in finance as a proxy for risks. explain​
Arun runs 9 meters across Mr. Scharff's classroom in 7.1 seconds. How fast did Arun run
What landform in Western NC was formed by three orogenies? How tall was this landform?