EathenJ160985 EathenJ160985
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

8 pounds of bananas cost $24. How much would 31 pounds cost

Respuesta :

KeelinU119524 KeelinU119524
  • 03-11-2022

31 pounds cost $93

Explanation

you can easily solve this by using a rule of three.

Step 1

Let x represents the cost for 31 pounds,the proportion is

[tex]\frac{x}{31}[/tex]

Now

[tex]\begin{gathered} 24\text{ usd}\rightarrow8\text{ Pounds} \\ \text{the proportion must be the same, then} \\ \frac{24}{8}=\frac{x}{31} \\ 3=\frac{x}{31} \\ \end{gathered}[/tex]

Step 2

solve for x

[tex]\begin{gathered} 3=\frac{x}{31} \\ x=3\cdot31 \\ x=93 \end{gathered}[/tex]

Hence, 31 pounds cost $93

I hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

what is 16,700,000,000,000,000 estimated as the product of a single digit and a power of 10
The atomic number of an atom identifies the number of protons in its nucleus. If the overall charge on the atom is neutral, what must the atomic number also ide
How do we solve that problem 1/4(x-3)=3x-11/4x-3
Which word in the sentence is the appositive? My older sister Maria is learning how to drive a car. A. sister B. learning C. Maria D. car
can humans cause a imbalance in the food chain
How many $0.21 pencils can be purchased for $7.00? Show your work.
What is a way a cell is put together called?
The area of a square field is 200 square feet. What is the approximate length of each side of the field? Round your answer to the nearest foot.
how does art inspire some people
Give an example of oxidation reaction which can be a nuisance