EliseoQ122142 EliseoQ122142
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Your mom paid $8 for 10 Granny Smithapples and bought some Golden Deliciousat 60 cents an apple. If her average cost is$0.66 per apple, how many GoldenDelicious apples did she buy?

Respuesta :

DollieG375790 DollieG375790
  • 03-11-2022

First, let's calculate the price of each Granny Smith apples, by dividing the cost by the number of apples:

[tex]undefined[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

1. f(x) + 3 Label the following as transformations on the independent variable or the dependent variable
please- i need help on this also-
Who does the poet prey to at the beginning of the odyssey by homer
Write the equation of the line that passes through the points (1,-6) & (-7, 2)
The efficiency of lever is always less than 100%why
If anyone knows asl gloss pls pls translate this into asl gloss for me i will give all of my points i need it in like 30 mins
True or False: Genetic technologies have improved our understanding of biology and have aided the advancement of human medicine.
please write out 10 facts: 5 about Shakespeare's personal life & 5 about Shakespeare's plays or time period of when he wrote.
muscle at the back of the arm​
1 x + 5 = 13 2 what does x equal​