EmmamarieN408534 EmmamarieN408534
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal? Cheerios12 oz. for $ 1.9936 oz. for $2.5948 oz. for $3.9960 oz. $4.59

Respuesta :

ZehavaF481358 ZehavaF481358
  • 03-11-2022

To calculate which is the best deal we must standardize all prices and compare them.

To do this we will divide the value by the number of ounces they have and thus choose the best one.

1.

[tex]\frac{1.99}{12}=0.165[/tex]

2.

[tex]\frac{2.59}{36}=0.071[/tex]

3.

[tex]\frac{3.99}{48}=0.083[/tex]

4.

[tex]\frac{4.59}{60}=0.076[/tex]

The price list by ounces would be as follows.

0.165

0.071

0.083

0.076

Best deal is number 2 0.071

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best summarizes life for Native Americans in modern New Mexico? Native Americans all live in separate communities on reservations. Native Americ
A formal essay is never used in magazines. a. True b. False
What type of organism is a pillbug and where do they live?
What's the answer to this ? Please help
how were the covert operations of the CIA in Guatemala and Iran different from the military operations of the United States army in Korea
Which leader was put in jail for fighting apartheid in South Africa? Mao Zedong Nelson Mandela Mikhail Gorbachev F.W. de Klerk
What was the chief duty of Zhou kings?
Convert 4.57 hectograms to milligrams
why does british colonist would have worried about the growth of New France
Trees help keep the planet what and safe