wgfznkpy8x wgfznkpy8x
  • 02-09-2022
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $30 how much would it cost you to buy seven cans of nuts

Respuesta :

gogibear702
gogibear702 gogibear702
  • 02-09-2022

Answer: $17.50

Step-by-step explanation:

30 divided by 12 equals 2.5 therefor you would multiply 2.5 by the number of cans purchased, in this case 7.

Answer Link
livelovesosa247
livelovesosa247 livelovesosa247
  • 02-09-2022

$17.50

Step-by-step explanation:

You first divide 30 by 12, which is equal to 2.5, so then you multiply 2.5 by 7 because it is the amount of cans you're buying (2 x 7 = 14) (0.5 x 7 = 3.5). So the answer is 17 dollars 50 cents or 17.5.

Answer Link

Otras preguntas

Is 26 a perfect square?
Which measurement is not equal to 3 m 30 dm or 300 cm or 3000 mm or 3000 cm
what is the difference and similarity between a pentagonal prism and a pentagonal pyramid?
how do I solve 9 1/9 - 5/6
Which substance does not obey the Lewis octet rule? a. O₂ b. NO c. CO d. N₂ Can anyone explain this one for me?
What holds calcium chloride together? A. hydrogen bonding B. metallic bonding C. ionic bonding D. dipole forces E. van der Waals forces (London dispersion force
Please help me solve the equation3x+10y=487x+4y=54
I am so confused about this graphing problem, just need answer doesn't have to show workRectangle ABCD has a length of 9 and a width of 7. Point D is the ordere
Force and Motions: Pushes and pulls of all kinds are________.
food couldn't reach the stomach without the esophagus and the what