meninalerato947
meninalerato947 meninalerato947
  • 04-08-2022
  • Mathematics
contestada

louizah baked 8 dozen muffins and sold them all at the school for R5,50. if louizah bought the ingredients for R12,50. Determine louizahs profit​

Respuesta :

isworstha98 isworstha98
  • 04-08-2022

Answer:

3550

Step-by-step explanation:

C.P=Rs 1250

S.P=8(12)(50)

Rs4800

P=S.P-C. P

=Rs4800-Rs1250

= Rs3550

Answer Link

Otras preguntas

11,244,000 In standard notation
Klaus Baudelaire's idea was smart; Tell the lawyer she'd only get paid if she won the case.
Oliver uses 30 fruits to make a large batch of pineapple orange juice he uses five oranges for every one pineapple if he gets 2.5 fluid ounces of juice from eac
what are some suggesting strategies to prevent cyberbullying
Calculate the product and enter it below. -13-(-3) Answer here
What is the relationship, according to Ellul, between the propagandist and his/her audience? Between propaganda and the materials of a culture (including histor
which property of equation is used to solve m-5=15
You can buy laundry product in a 30 ounce bottle for $15.30 or in a 25 ounce bottle for $12.25. Given these prices, which is the better deal. Show work with uni
Henry bought snacks for his team's practice. He bought a bag of chips for $2.25 and a 5-pack of juice bottles. The total cost before tax was $9.95. How much was
What is the answer to7.24+5.3=3m