elisabethtate24 elisabethtate24
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

Tickets to the movies cost $24 for 1 adult. The price of 1 child was 2/3 of that price. How much did a family with 2 adults and 2 children have to pay?

Respuesta :

b0yari2hyuga
b0yari2hyuga b0yari2hyuga
  • 02-08-2022
Tickets are 24$ for 1 adult.

Two thirds of 24 will be the price of 1 child. Divide 24 by 3 and you get 8. Since 8 is 1/3 of 24, 16 would be 2/3 of 24.

So the price for 1 child is 16$.

2 adults and 2 children is 24+24+16+16

The family had to pay a total of $80
Answer Link

Otras preguntas

helppppppppppppppppppppppppp
1:2=n:9. Can someone show me the answer
What would happen to the amount of oxygen in Earth’s atmosphere if half the trees on Earth were cut down? Why?
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 8 ounces of chocolate chips for $3.32 Choice A Choice
Please help with trig functions
BRAINIEST ANSWER FOR FIRST ANSWER How did Chandragupta conquer Magadha? A. by sending in his spies to open the city gates to his soldiers B. by attacking the
The lengths of the sides of a triangle are x,x+1 and 7 centimeters and the perimeter of the triangle is 56 centimeters. The equation is x + (x+1)=56 what is the
25% in a fraction and decimal
The following question refers to Gulliver’s Travels by Jonathan Swift. Which of the following is a trick the dwarf plays on Gulliver? burying Gulliver in a ho
What caused the final fall of the Byzantine Empire? Slavic invasions Iconoclasts Justinian's Plague Attack from the Ottomans