kenahelton67 kenahelton67
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

Leila bought 3 gallons of milk in one-gallon containers. She paid $9.75. QUESTION: What is the unit rate?

Respuesta :

linandrew41
linandrew41 linandrew41
  • 02-08-2022

Hello and Good morning/afternoon:

Let's take this problem step-by-step:

What does the problem want:

 ⇒ unit rate ⇒ price per gallon

What does the problem give us:

  ⇒ price of all three milk

  ⇒ number of gallons of milk bought

Therefore

   [tex]\hookrightarrow \text {unit rate} = \text{total amount of money spent} / \text {total amount of milk bought}\\\\\hookrightarrow\text{unit rate} = 9.75 / 3 = 3.25 _. \text {dollar per gallon}[/tex]

Answer: 3.25 dollars per gallon

Hope that helps!

#LearnwithBrainly

 

Answer Link

Otras preguntas

make six prime number using the digits 1,2,3,4,5,6,7,8,9 once each
PLS HELP, WILL GIVE BRAINLIEST!!
help pls i have no clue
PLEASE HELP I HAVE A MATH TEST REVIEW TOMORROW AND THIS IS A QUESTION ON IT!!! Jessica‘s flower grows at an average rate of 3.25 inches per month. Estimate the
A B. Independent Assessment 1: Read each item carefully and do what is asked. 1. A red ribbon is 5 cm long. Jim cuts 2 cm off from & What is the measure of
The function h(x) = -5.5x + 30 represents the cost to you as you purchase lunch each day 2. What are the dependent and independent variables? b. What is the dom
Identify the specific purpose the writer shows in this topic sentence. When I was a​ child, I was always afraid of heights. A. to convince readers of somethin
Please do 1,2,36,7,8
plz help me in six number group A
Find the area of the triangle below.