a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

The czar responded to the Revolution of 1905 by __________.
How many total moles of KNO3 must be dissolved in water to make 1.5 liters of a 2.0 M solution? (1) 0.50 mol (3) 3.0 mol (2) 2.0 mol (4) 1.3 mol
Which Egyptian pharaoh established a monotheistic religion in Egypt, and was believed to be the father of King Tutankhamen?
What are Inventions That i could make that Could Change The World
Which was the first labor strike to end with the president intervening on behalf of the workers? (1) 1886 Haymarket Affair (3) 1902 Anthracite Coal Strike (2) 1
An antibaryon composed of two antiup quarks and one antidown quark would have a charge of (1) +1e (3) 0e (2) −1e (4) −3e
What are inventions that help us manufacture,stay healthy,stay safe,and provide energy
What was the Atlantic Charter? A. an agreement made at the Yalta Conference between Roosevelt, Churchill and Stalin to divide up Germany after the war B. an ag
If a thermometer indicates 30 degrees Celsius, what is the temperature in degrees Fahrenheit? A. 24°F B. 17°F C. 86°F D. 54°F
Why did Italy abandon its alliance with Germany in WW1 and join the Allied side?