MarcEmGamingYT
MarcEmGamingYT MarcEmGamingYT
  • 03-02-2017
  • Spanish
contestada

Use the following grocery store ad to select the correct answer.
¿Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan?

Use the following grocery store ad to select the correct answer Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan class=

Respuesta :

juanjoesgarza juanjoesgarza
  • 03-02-2017
pan $1.50 y el pepinillo $1.00
the answer is a).
good luck
Answer Link
Sithurism
Sithurism Sithurism
  • 04-02-2017
The answer is A, el precio de un pepinillo y dos libras de pan es $4.00. The pickle (pepinillo) is $1.00 each, and it cost $1.50 per pound (libras) of bread (pan). Since it is asking for two pounts, 1.50 * 2 is 3.00. 3.00 + 1.00 = 4.00. Therefor, it cost $4.00 in total.
Answer Link

Otras preguntas

Anglicanism is very similar to Catholicism in many of its beliefs and practices. Why is that the case?
Why was Pizarro’s timing for conquest perfect?
Shelby has 3 five-dollar bills and 2 nickels. How much money does she have?
23.4 is what percent of 288? Round to the nearest tenth.
12 cookies for 3 people which is the model​
A barometric loop is ____ above the highest piping A. 33.9 degrees B. 39.3 degrees C. 11.5 degrees D. 43.3 degrees
Una partícula se mueve con una velocidad constante de 679km/hr. Calcular en metros el espacio recorrido en 1/6 hora
State whether amino acids are found in animals, plants or both? 1) Animals 2) Plants 3) Both
Using front-end estimation, what is the correct estimation of the sum, 23+33+44+51+31 -A. 180B. 170C. 160D. 150
what kind of code defines where text breaks to a new paragraph? a) html tag b) css property c) server-side script d) client-side script